БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)
Урок 77. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗВУКОВОГО ЗНАЧЕННЯ ВИВЧЕНИХ БУКВ. ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ І. ПРОКОПЕНКО «ПРО ЩО ШЕПОТІЛИ БЕРІЗКИ». РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ
Мета: закріпити знання учнів про звукове значення вивчених букв; формувати свідомі навички читання слів; розвивати мислення, мовлення, пам'ять, увагу; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
1) Розучування скоромовки.
Пішли рясні дощі,
Ловилися лящі.
А хлопці — мов хлющі:
Забули про плащі.
Та що їм ті дощі,
Коли такі лящі!
В. Гринько
2) Робота над чистомовкою.
Ща-ща-ща — піймали ляща.
Щу-щу-щу — ложка до борщу.
Ще-ще-ще — дуже смачно, дайте ще.
2. Читання вірша Г. Малик «Що для чого треба?»
3. Гра «Жук-буквоїд»
— Вставте пропущені букви в словах:
с.р.к.
гн.здо (о, і, о, а, у, и)
р.к.в.чка
4. Прочитайте правильно!
Висить, гілля (два наголоси), нове, гілочках.
5. Звуко-буквений аналіз слів берізки, шепотіли, про, що
— Складіть речення з цих слів.
— Це назва твору, з яким ми ознайомимося.
Міркування над змістом заголовка
— Чому шепотіли, про що шепотіли берізки?
Фізкультхвилинка
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 131)
Опрацювання оповідання І. Прокопенко «Про що шепотіли берізки»
1. Читання казки вчителем
— Як ви розумієте слова «Сорока вмирала з цікавості»? (Сорока все хоче знати, все іншим розказати. Недарма говорять: «Сорока на хвості принесла». Це вона побачила ремезове гніздо.)
— Чи можете ви відповісти допитливій сороці?
— Яка то пташка змайструвала собі таке незвичайне гніздечко?
— За якими ознаками ви впізнали, що сорока побачила гніздо ремеза?
2. Самостійне читання казки учнями
— Прочитайте, доведіть, що гніздо звила пташка ремез.
• у гіллі на вербі висіло гніздо, схоже на рукавичку;
• гарне, тепле, м’яке; на тоненьких гілочках;
• нехай спробує хто дістатися.
3. Читання тексту учнями вголос
— Знайдіть, що сказано про гніздечко. (Рукавичка, на тоненькій гілочці; висить)
— На якому дереві в’є гніздечко ремез? (На вербі)
— Де висить гніздечко? (Над водою, біля річки, над рікою)
— Яке гніздечко всередині? (Гарне, тепле, м’яке)
— Чому маленька пташка не заховала гніздечко? (Нехай спробує який хижак дістатися.)
4. Складання опису гнізда ремеза
— Ось який художній образ про маленьку пташку створила письменниця! Подивіться на фотографію гнізда ремеза. Який образ створив художник? Розкажіть, яке гніздечко в ремеза.
IV. РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ ЗІ ЗБІРКОЮ КАЗОК ІРИНИ ПРОКОПЕНКО «ПРИГОДИ НА ЗЕМЛІ ТА ПІД ВОДОЮ»
1. Розповідь учителя про письменницю
— Народилася Ірина Прокопенко в Росії. Її чоловіком став українець, поет і перекладач Гаврило Прокопенко. З ним опанувала українську мову настільки, що з часом змогла писати нею художні твори. Спочатку складала казки для власних дітей — сина та дочки, згодом це стало її покликанням.
В Ірини Миколаївни багато читачів. Найвдячніші з-поміж них — діти, які надсилають листи, малюють ілюстрації до її творів, складають власні казки, вірші. І для кожного знаходиться в неї добре слово, щира порада.
2. Ознайомлення учнів зі збіркою казок Ірини Прокопенко «Пригоди на землі та під водою»
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на уроці?
— Чи задоволені ви своєю роботою?